Oficjalny Sklep Mazowieckiego Centrum mikroorganizmów ProBio Emy, Mikroorganizmy dla rolnictwa, zwierząt, ludzi i domuMapa sklepu

Stosowane wyroby: EmFarma Pus, EmFarma, Ema5, Ema5 z wrotyczem

Dobroczynne właściwości chmielu znane są od wielu lat. Ma działanie uspokajające, chroni przed nowotworami, cukrzycą, chorobami serca. Chmiel wykorzystywany jest głównie w przemyśle piwowarskim i farmaceutycznym, ale aby zachować właściwości zdrowotne chmielu powinien być uprawiany możliwie bez zastosowania chemicznej ochrony roślin. 

Do nawożenia gleby: zalecane jest zastosowanie 60l EmFarmy Plus rozcieńczone w 2000l/ 1ha - oprysk wykonujemy na wiosnę po naprowadzeniu roślin. Aby poprawić efektywność nawożenia zalecane jest dodawanie do pryzmy obornikowej lub kompostowej EmFarma Plus w ilości 1-10l/m3. Dzięki temu następuje szybszy rozkład materii organicznej i zwiększa się dostępność składników mineralnych.

Choroby chmielu: 

Mączniak rzekomy chmielu - jest to najczęściej występująca choroba grzybowa chmielu i przyczynia się do dużych strat w uprawie. Objawem choroby jest "kłosowatość" wyrastających z ziemi pędów. Pierwsze objawy obserwuje się na liściach położonych nabliżej ziemi, następnie choroba obejmuje pozostałe liście, pędy boczne, kwiaty i szyszki. Aby zapobiec rozwinięciu się choroby zaleca się wykoanie zabiegu ochronnego po stwierdzeniu pierwszych objawów choroby. Do tego celu stosujemy opryski 20l EmFarma Plus + 10l Ema5 z wrotyczem rozcieńczone w 1000l-2000l wody/ 1ha.

Mączniak prawdziwy - pierwsze objawy choroby obserwuje się wiosną (połowa maja), górna strona liści ma wzniesienia o jaśniejszej barwie, które pokrywają się pajęczynowato-mączystym nalotem. Następnie nalot ten atakuje ogonki liści, końce młodych pędów i szyszki. Nalot jest początkowo biały z czasem staje się szary lub żółtobrązowy. Choroba powoduje, że porażone pędy przestają rosnąć, liście zamierają. Do zwalczania choroby zaleca się stosowanie roztworu EmFarma z dodatkiem Ema5.

Werticilioza - przyczyną choroby jest grzyb występujący w glebie, który mnika wnika przez korzenie do roślin i rozwija się w tkance naczyniowej pędów powodując ich nekrozę. Typowym objaweem tej choroby jest zółknięcie i zasychanie dolnych liści. Na plantacjach, na których stwierdzono występowanie choroby wskazane jest zmniejszenie nawożenia azotem. W celu ochrony roślin przed chorobą ważne jest nawożenie obornikiem i kompostem, które zostały zaszczepione pożytecznymi mikroorganizmami (1-3l EmFarma Plus/ 1m3 obornika i 1-10l EmFarma Plus/ 1m3 kompostu). Nawożenie tak przygotowanym obornikiem czy kompostem przywraca równowagę biologiczną gleby, hamuje rozwój patogenów.

Szkodniki chmielu:

Mszyca śliwowo-chmielowa - szkodniki żerują na dolnej stronie liści, łodygach, kwiatach i szyszkach. Zaatakowane pędy są zdefomowane, liście się zwijają, kwiaty ulegają zniszczeniu a szyszki brunatnieją.