Oficjalny Sklep Mazowieckiego Centrum mikroorganizmów ProBio Emy, Mikroorganizmy dla rolnictwa, zwierząt, ludzi i domuMapa sklepu

Stosowane wyroby: EmFarma Plus, Bokashi 

Kompostowanie poddawane jest procesom fermentacji bakterii kwasu mlekowego. Taka fermentacja posiada silne właściwości sterylizujących, ale nie pozbawia gleby pożytecznej mikroflory. Kompost to mikrobiologiczna szczepionka dla gleby zawierająca dużą wartość odżywczą. 

Pozostałości roślinne (liście, głąby, łupiny, korzenie, chwasty, skoszona trawa) podlewamy 1 litrem EmFarmy Plus/1 m3 rozcieńczonego w takiej ilości wody, aby wilgotność kompostu wynosiła 50-60 %. Następnie dobrze ugnieść i nie napowietrzać. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie 2 zagłębień, w których na przemian podawana jest procesowi kompostowania. Po zakończeniu dodawania materii najlepiej przygotowywany kompost obłożyć 10 cm warstwą gleby lub dojrzałym kompostem. Kompostowanie może trwać od ok. 10 tygodni do 6 miesięcy. Aby przyśpieszyć proces możemy zwiększyć dawkę EmFarmy Plus do 10 litrów/1 m3. Do kompostu możemy dodawać resztki kuchenne, piasek, trociny z kuwet i inne resztki organiczne. Nie dodawać do kompostu chorych pozostałości roślinnych. 

Kompost z Bokashi i resztek kuchennych - do produkcji kompostu potrzeba szczelnie zamykanego plastikowego pojemnika (może być również worek foliowy). Najlepiej używać specjalnego pojemnika do robienia kompostu z Bokashi. Taki pojemnik ma zamontowany kranik, żeby można było spuszczać nadmiar płynu. Jeśli ktoś używa normalnego wiadra, to powinien w dole wywiercić dziurę, którą będzie można zatykać.
W pojemniku układa się kolejno warstwami odpadki wraz z 2-3 łyżkami Bokashi i ugniata, po czym szczelnie zamyka się pojemnik. Bokashi rozpocznie proces fermentacji, zneutralizuje przykre zapachy i poprawi skład odpadów. Co kilka dni można usunąć nadmiar gromadzących się odcieków z fermentacji. Odciek rozcieńczony wodą można wykorzystać, np. do podlewania kwiatów.